Бабини зъби е едногодишно тревисто растение. От основата на корена излизат многобройни тънки, пълзящи, дълги до 80 cm стъбла. Листата са чифтоперести, срещуположни, с елипсовидна форма. Цветчетата са сравнително дребни, лимоненожълто оцветени, разположени поединично в пазвите на листата. Плодът е покрит с шипове. След узряването си се разпада на 5 орехчета, също покрити с шипчета. Стръковете и листата са окосмени с белезникави власинки. Разпространено е по песъчливи и каменливи места, край пътищата и като плевел в лозята и окопните култури. Растението е топлолюбиво и компактни находища се срещат в Южна България и по Черноморието. Използвани части -стрък.
Действие и приложение: Отварата от плодовете се използва за лечение на различни болести на гениталиите и на уринарните органи. Употребява се също и като адстрингентно средство при кръвоизливи и дизентерия. Гаргара с отвара от билката действа много добре при кървящи венци и афти в устата.
Начин на употреба Под форма на отвара - 1 супена лъжица от дрогата се вари 5 мин в 300 мл вода. Оставя се да престои 20 мин и се прецежда. Това е доза за 1 ден.