С наближаването на коледните празници, няма как да не отбележим и значимата роля на коледните пости. Те стартират всяка година на 15 ноември и продължават до 24 декември (Бъдни вечер).


Каква е тяхната история?

Коледните пости продължават 40 дни и приключват на Коледа. Техният произход е пряко свързан с християнството и православната църква. Постите се извършват с цел пречистване на тялото и духа. Те не спадат към диетите, а към специален хранителен режим, в чиято основа е изпитанието на волята за да се достигне духовна извисеност.


По време на постите е забранено да се консумират храни от животински произход като яйца, мляко, месо, сирене и други млечни продукти. Консумирането на риба е допустимо само в определени дни от седмицата. Ястията, които са разрешени за консумация са от растителен произход, основно варива, плодове и зеленчуци.


Един от плюсовете на Коледните пости е и естествената детоксикация на организма.
Макар, че са на лице очевидни ограничения, при правилен подбор на продуктите и разнообразно хранене, ефекта за нашето здраве ще е наистина положителен. Постите намаляват стреса, подобряват имунната система, действат благоприятно на кожата и подобряват работоспособността.



Имате затруднения в подбора на продукти? Вижте нашите ТОП 10 предложения!



Боб Мунг
Той е изключително популярен в азиатската кухня, в комбинация с ориз басмати и зеленчуци. Зрънцата му наподобяват грах, а вътрешността им е жълта. Това е най-лесно усвоимият от храносмилателния тракт боб и не предизвиква газове.



Бял орис Басмати
Той има продълговати зърна, характерен аромат и нежна структура, която позволява по-бърза термична обработка. Консумацията му засища бързо, а самият ориз е богат на бавни въглехидрати и витамини от група В.



Кафяв ориз
Кафявият ориз е непреминал през обработка бял ориз. Именно в неговата запазена външна обвивка се съдържат полезни хранителни вещества, фибри, витамини от група В, калий и селен.



Кафяв ориз Басмати
Пълнозърнестият ориз Басмати запазва в себе си полезните за храносмилането фибри, антиоксиданти и минерали. Отличава се с характерен аромат и продълговата форма на зърното.



Нахут
Нахутът, познат още като леблебия, е една от най-древните бобови култури, широко разпространена в азиатската кухня и тази от Близкия изток. Той е богат източник на протеини и въглехидрати, калий, фосфор и калций.



Ръж
Ръжта е смятана дълги години за храна на бедните, но в наши все е предпочитан продукт за консумация, особено по време на пост или друг хранителен режим.
Тя съдържа повечето витамини от В групата, богата е на фибри, фосфор, магнезий, цинк, желязо, мед и калий.



Пшеница
Едно от първите зърнено-житни растения култивирани от хората и най-разпространеното такова. Тя е източник на минерали като селен, манган и фосфор и витамините A, B, E и К.



Просо
Зърната на просото са с деликатен вкус и не съдържат глутен. Полезните му качества се изразяват във високо съдържание на витамини А, Е, В1, В2, РР, силиций, калий и фибри.



Червена леща
Червената леща е с по-крехки зърна от кафявата леща и е популярен продукт в индийската кухня. Източник на белтъци, фибри и фолиева киселина, с ниско съдържание на въглехидрати.



Кафява леща
Лещата съдържа много полезни вещества, сред които фолиева киселина, калций, магнезий, витамини РР и В. Подходяща за добавка към менюто на вегетарианци и спортисти, поради високото съдържание на протеини.